niedziela, 12 stycznia 2014

Tabletki antykoncepcyjne - PLUSY I MINUSY




Tabletki antykoncepcyjne stały się obecnie jedną z najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych przez kobiety metodą zapobiegania niechcianej ciąży. Tabletka to doustny środek antykoncepcyjny, zawierający syntetyczne odpowiedniki hormonów. Jej działanie polega na blokowaniu owulacji oraz zmianie konsystencji śluzu szyjki macicy w taki sposób, że nie przepuszcza on plemników. 

Dostępne są dwa rodzaje pigułek antykoncepcyjnych: jednoskładnikowe, zawierające w swoim składzie dawki tylko jednego hormonu - progesteronu, i dwuskładnikowe, które zawierają zarówno progesteron, jak i estrogen. Jeżeli chodzi o skuteczność pigułek to o wiele skuteczniejsze są te dwuskładnikowe.


Sposób użycia:
Pigułki jednoskładnikowe stosuje się ciągle, bez żadnych przerw. Bierze się codziennie po jednej tabletce. Natomiast preparaty dwuskładnikowe przyjmuje się codziennie przez 21 dni, rozpoczynając od pierwszego dnia miesiączki, a następnie robi się 7dniową przerwę. W trakcie tej przerwy powinno wystąpić krwawienie. Kolejną serię tabletek zaczyna się ósmego dnia od zakończenia poprzedniej. 

Warunkiem skuteczności tej metody jest regularne stosowanie tabletek, codziennie o tej samej porze. Pominięcie chociażby jednej dawki zmniejsza ich działanie. Przy stosowaniu wszystkich zaleceń (napisanych na ulotce) skuteczność działania szacunkuje się na 99,7%. Musimy pamiętać, że żadna metoda antykoncepcji nie daje nam 100% zabezpieczenia przed ciążą. Tabletki to jedna z najskuteczniejszych form i osobiście jestem jej wielką fanką.

Pigułki mają swoich fanów, ale także przeciwników. Mówi się wiele o skuteczności tej metody, ale także o skutkach ubocznych, które tabletki mogą powodować. Aby była jasność, poniżej przedstawię zarówno zalety, jak i wady omawianej formy antykoncepcji.

Wady:
- bóle i zawroty głowy
- wahania nastroju
- nudności, wymioty i wzdęcia brzucha
- ból i obrzmienie piersi
- ból w nadbrzuszu i skurcze w jamie brzusznej
- krwawienia i plamienia międzymiesiączkowe
- zmiany skórne np. trądzik
- osłabienie libido
- nadciśnienie/niedociśnienie tętnicze
- zakrzepica żył głębokich, zakrzepowe zapalenie żył, zatorowość płucna, zaburzenia naczyniowo-mózgowe
- zmiana składu śluzu i infekcje pochwy
- wzrost masy ciała – retencja wody i zwiększenie apetytu
- niezłośliwe zmiany w piersiach
- stany zapalne endometrium
- zaburzenia widzenia
- zaburzenia słuchu
- upośledzenie tolerancji glukozy i pojawienie się insulinooporności tkanek organizmu
- zwiększenie poziomu trójglicerydów we krwi
- zastój żółci

Zalety:
- wysoka skuteczność
- w miarę szybki powrót płodności po odstawieniu
- łatwość stosowania
- obniżenie częstości występowania raka jajnika i endometrium
- obniżenie częstości zachorowania na zapalenie przydatków i innych ostrych stanów zapalnych w obrębie miednicy
- redukcja ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej
- spadek częstości występowania łagodnych zmian w piersiach
- ograniczenie częstości pojawiania się torbieli czynnościowych jajników
- zapobieganie endometriozie
- łagodzenie lub eliminacja objawów PMS
- uzupełnienie zasobów pozytywnych emocji
- eliminacja dolegliwości bólowych podczas miesiączki
- zmniejszenie obfitości krwawień
- uregulowanie miesiączek
- obniżenie częstości występowania u kobiet niedokrwistości z niedoboru żelaza
- poprawa stanu skóry i włosów
- wzrost frakcji dobrego cholesterolu
- normalizacja masy ciała - obniżenie częstości występowania raka jelita grubego

Plusów i minusów jest wiele. Nie stworzono jeszcze tak idealnego środka antykoncepcyjnego, który nie miałby wad. Skutki, o których wspomniałam występują w niewielu przypadkach. Warto pamiętać, że każda kobieta jest inna i inaczej oddziałuje na stosowane środki hormonalne. U jednych niepożądane działania wystąpią, a inne będą czuły się wspaniale. Tego nie da się przewidzieć. Na szczęście pigułki można dostać tylko i wyłącznie na receptę, którą może wydać lekarz ginekolog po uprzednim zbadaniu pacjentki. Dobrze dobrane przez lekarza środki zmniejszają ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Kilka słów o tym, jak środki te oddziałują na mnie:
Stosuję pigułki od kilku lat. Przez pierwsze dwa miesiące miewałam bóle głowy i nudności, ale nie były one strasznie dokuczliwe. Poza tym żadnych innych negatywnych skutków u siebie nie zauważyłam. Wręcz przeciwnie. Polecam tę metodę wszystkim kobietom, które regularnie uprawiają seks (nie ma sensu stosować tabletek, jeżeli uprawianie seksu zdarza nam się okazjonalnie).
N.


1 komentarz:

  1. Witaj, przed chwilą urwała nam się rozmowa, napisz do mnie na maila na darconan@o2.pl czekam na wrażenia odnośnie clipu. Pozdro ;)

    OdpowiedzUsuń